Anna Michalska - logo

Kilka słówo mnie

Anna Michalska - artysta fotografik

Anna Michalska

artysta fotografik

ANNA MICHALSKA - artysta fotografik, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fotografią zajmuje się od kilkunastu lat, z powodzeniem łącząc zamiłowanie do zdjęć krajobrazowych i architektury z fotografią reportażową. Laureatka licznych konkursów fotograficznych. Jej prace były publikowane w albumach, katalogach, prasie i telewizji. Członkini World Photography Organisation.

Odkąd sięgam pamięcią, zdjęcia w różnej postaci zawsze były obecne w moim życiu. Zaczęło się od zbierania znaczków i pocztówek ze zwierzętami. W wieku ośmiu lat miałam pierwszy kontakt z aparatem. Był to stareńki AMI2. W tamtych latach założenie filmu do aparatu było sporym wyzwaniem. Należało to czynić w iście grobowych ciemnościach, gdyż nie było kaset, a filmy były zawinięte w papierek. Potem miałam przyjemność przeżyć przygodę z Zorką i Zenitem, a do sprzedaży weszły już filmy w kasetach. W 2005 roku stałam się szczęśliwą posiadaczką Nikona F65. Mam go do tej pory, ale ze względów ekonomicznych od 2009 roku używam cyfrowej lustrzanki, również marki Nikon. Jest teraz nieodzownym towarzyszem w moich wyprawach i pracy fotograficznej.

Ogromną przyjemność sprawia mi fotografia krajobrazowa, która łączy się z obcowaniem z przyrodą i turystyką. Moimi ulubionymi miejscami są Beskidy i Karkonosze, które przemierzam od lat i staram się uwieczniać na moich zdjęciach. Nie ograniczam się jednak tylko do terenów górskich. Kiedy tylko nadarza się okazja to chętnie poznaję nowe miejsca i staram się oddać ich urok i charakter.

Nie stronię od eksperymentów - szczególnie lubię zabawę z wykorzystaniem dłuższych czasów naświetlania. Na ten temat z resztą pisałam pracę dyplomową z fotografii. Szeroki wachlarz możliwości, jakie daje aparat w tym zakresie (również w połączeniu z lampą błyskową), pozwala mi na uzyskiwanie ciekawych efektów zarówno w fotografii krajobrazowej czy architektury, jak i w reportażu.

Od pewnego czasu zajmuję się również szlachetną, jedną z najstarszych technik fotograficznych, jaką jest guma chromianowa. Metoda ta polega na wywoływaniu obrazu na papierze bez użycia ciemni fotograficznej. Papier uczula się za pomocą roztworu dwuchromianu potasu w połączeniu z gumą arabską i pigmentami. Następnie naświetla się go stykowo na słońcu lub pod lampą UV i wywołuje w wodzie, która wypłukuje tą część emulsji, która nie została naświetlona, a na papierze pozostaje obraz fotograficzny. Każda odbitka uzyskana w ten sposób jest niepowtarzalna, tym bardziej, że technika ta z jednej strony bywa nieprzewidywalna, a z drugiej daje wiele możliwości ingerowania w mający powstać obraz.

Starając się łączyć moją pasję z zawodem fotografika, wykonuję zlecenia związane z fotografią podróżniczą, reportażową, okolicznościową i reklamową. Realizuję też sesje fotograficzne oraz przygotowuję stylizowane albumy.

Mam nadzieję, że każdy z Gości tej witryny znajdzie w niej chwilę odskoczni od codziennego zgiełku, bieganiny i z chęcią spojrzy na świat malowany moim obiektywem.

Anna Michalska

Zdjęcia zawsze były obecne w moim życiu

 

Moja strona na Facebooku

Od kuchni

Chcesz wiedzieć więcej?
Zapoznaj się z moim portfolio!